Kısıklı Caddesi No:101 Üsküdar/İstanbul
0 216 410 24 24
av.bilgehanozdemir@gmail.com

Ünlülerin Soyguncusu John Nevison ve HTS Kayıtları

Ünlülerin Soyguncusu John Nevison ve HTS Kayıtları

John Nevison, 1600’lü yıllarda İngiltere’de yaşamış ünlü bir soyguncudur. Ama onu döneminin diğer soygunculardan ayıran özelliği, döneminde yaşayan insanların John Nevison kendilerini soymasını bir onur olarak görmeleridir. Zenginlerden çaldığı eşyaları fakirlere teslim ettiği de iddia edilen John Nevison, döneminin Robin Hood’u olarak da bilinmektedir.

Giyimi ve tavrı ile tam bir soylu gibi görünen John Nevison, döneminde saraya dahi kabul edilmiş, Kral II. Charles ile vakit geçiren bir savaş gazisi, iyi silah kullanan bir at binicisidir ve son derece kibar, zarif biridir. Özellikle kadınlar tarafından oldukça çekici bulunduğu söylenmektedir.

John Nevison’u meşhur eden hırsızlık olayı, çaldığı malın değeri veya niteliği olmayıp, hırsızlık olayını çok iyi gizlemesine dayanmaktadır.

John Nevison,  Rochester, Kent yakınlarında bir yolcuyu soyduktan sonra yüzünün görülmesi üzerine işlediği suçu gizlemek için son derece akıllıca bir yöntem izlemiştir. Yolcuyu soyması ve yüzünün görülmesi sonrasında Thames Nehrinin diğer yakasına geçmiş, York’a doğru hiç durmaksızın tam 320 km. at sürmüş ve doğrudan York Belediye Başkanı’nın yanına gitmiştir. Burada York Belediye Başkanı ile konuşmaya başlayan Nevison, Başkanı saat 20:00’da bowl oynamaya ikna etmiş ve kazanıp kazanmadığını bilmediğimiz oyunu Başkan ile oynamıştır.

Rochester’da aleyhine açılan davada York Belediye Başkanı’nı aynı gün kendisi ile bowl oynadığı hususunda tanık göstermiş ve jüri tarafından bir kişinin aynı anda iki yerde olamayacağına, bu kadar mesafenin kısa zamanda kat edilmesi imkanı bulunmadığına ikna etmiş ve sonuç olarak hakkında görülen davayı beraatle sonuçlandırmıştır. Nevison’un at kullanmadaki mahirliği, kendisini aleyhinde görülen bir davada ceza almaktan kurtarmıştır.

Peki John Nevison günümüzde bu şekilde bir hırsızlık eyleminden ceza almadan kurtulabilir miydi? 1600’lü yılların yargılamaları ile günümüz yargılamaları yeni delillerin ve tekniğin gelişmesi sebebiyle elbette aynı değil. 2018 yılında yaşayan John Nevison’un yüksek ihtimalle bir cep telefonu bulunacaktı ve bu cep telefonunun nerede olduğunun tespit edilmesi son derece kolay olacaktı. Mobese görüntülerinden tespiti yine dakikalar alacak bir süre içerisinde gerçekleştirilebilecekti.

Peki günümüzün Nevison’ları ne yapıyor. Hırsızlık yapmadan önce cep telefonunu belirli bir yerde bırakıyor, suçu işliyor ve mahkemede “ben o saatte suç yerinde değildim, inanmazsanız HTS baz bilgilerini getirin” diyor.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir